(Foto: Istock)

Norge og USA skal samarbeide om kunstig intelligens på energifeltet

Kunnskapsdepartementet og det amerikanske energidepartementet har inngått avtale om mer samarbeid om forskning og innovasjon innen kunstig intelligens.

Publisert Sist oppdatert

– Jeg er glad for at vi har fått på plass denne avtalen. USA har svært sterke fagmiljøer innenfor kunstig intelligens. Vi ser fram til å samarbeide med de beste om å utvikle metoder og teknologier for å løse utfordringer innenfor områder som klima, energi og helse, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Ola Borten Moe (Sp).

Han kaller kunstig intelligens et område med enormt potensial, og vil særlig samarbeide om utvikling av teknologi som er tilpasset norsk næringsliv.

I tillegg til forskning og innovasjon skal samarbeidet se på utdanning og etiske spørsmål knyttet til kunstig intelligens. Områder der Kunnskapsdepartementets samarbeid kan bidra til gjennombrudd inkluderer karbonfangst og -lagring, vær- og klimavarsling, utvikling av nye legemidler og såkalt persontilpasset medisin.