MER NYANSERT: It-analytiker Helge Skrivervik tror ikke på at det bare er datasentrene til Microsoft, Google og Amazon som står igjen etter en konsolidering. --Men det er klart at det er en spennende diskusjon om hvor mange datasentre vi egentlig trenger i Norge, sier han. (Foto: Michael Oreld) 

Datasentrenes død?

Kommer Microsoft, Apple og Amazon til å bli de eneste som tilbyr datasenterbaserte tjenester i framtiden?

Publisert Sist oppdatert

Tiden for datasentre som tilbyr samlokalisering, synes å nærme seg slutten. Skybasert databehandling presser samlokaliserings-sentrene til å levere tjenester på et høyere nivå enn bare lokaler, strøm, kjøling og fysisk sikkerhet. Samtidig skal det totale antallet datasentre – særlig alle de tusener av små og mellomstore datarom i private og offentlige virksomheter – reduseres kraftig.

Resultatet av disse tendensene er en kraftig konsolidering i datasentermarkedet, og det kommer vi til å merke godt også i Norge.

Kun sky?

På et datasenterseminar i Oslo forrige uke, ble mange sider av datasentre og den underliggende teknologien studert og diskutert. Den britiske konsulenten Chris McIntosh fra Colo Datacentre Consulting Ltd presenterte en analyse der han peker på at de største skyoperatørene i verden foretrekker å bygge så nær sine største kundekonsentrasjoner som mulig, altså nord i Sentral-Europa.

Han opplyste for eksempel at Google har besluttet å bygge et gigant-senter på hele 775 megawatt (MW) i Nederland. Til sammenligning, kommer Facebooks anlegg i Luleå i Sverige til å totalt trekke 120 MW når det tredje planlagte byggetrinnet i prosjektet er ferdig og igangkjørt. Dette nye Google-anlegget vil kunne betjene et enormt antall kunder i hele Europa.

- Skyen vil resultere i flere endringer i selve dynamikken i dette markedet. Skyen vil tvinge tilbudet fra datasentrene som tilbyr samlokalisering, oppover i verdikjeden. De vil måtte tilby tjenester de ikke tilbyr nå. Datasenteret betraktes i større og større grad som en tjeneste i seg selv. Dette kommer til å bli ren "commodity"; en standard basisvare som elektrisitet og vann, fastslo McIntosh.

Samtidig gikk han langt i å antyde at verdens aller største skyaktører, som Microsoft, Google, Amazon og flere, vil kunne komme til å feie all annen lokal konkurranse til siden, og bli de eneste leverandørene av datasenterbaserte tjenester i framtiden. Er alle andre datasentre innenfor denne industrien dødsdømte?

Ikke bare gigantene

Helge Skrivervik, markedsanalytiker i mymayday.com, mener at dette er en grov forenkling, og har et adskillig mer nyansert syn på saken:

- Datasentrene dør ikke av endret etterspørsel, men av manglende tilpasningsevne. Samlokalisering er døende, ingen er overrasket over det - ei heller samlokaliseringssentrene. Vi ser den samme utviklingen som McIntosh, men tregheten i markedet er stor, sier han.

Denne saken er hentet fra Computerworlds papirutgave. Les resten av artikkelen i vår digitale avisutgave, eavis.cw.no.