WM-data og Nordea tegner forhandleravtale
Det er i dag inngått en forhandleravtale mellom WM-data og Nordea ASA om salg og implementering av Nordea BankID.
BankID er en elektronisk legitimasjon og signaturtjeneste som tilbys av bankene i Norge, basert på en samordnet infrastruktur. BankID utvikles av banknæringen gjennom BankID samarbeidet, i regi av Finansnæringens Hovedorganisasjon og Sparebankforeningen.
Bruksområdene for BankID kan bli mange, og interessen er stor blant offentlige og private organisasjoner som ønsker å benytte seg av Bankenes legitimasjon og signeringstjeneste på Internett.
-- WM-data har lenge hatt sikkerhet som et av satsningsområder og elektronisk signatur (PKI) er et område som vil løse mange av de sikkerhetsbarrierer som har begrenset den enkelte brukers tilgang til interne applikasjoner. Det er et e-paradoks at jo mer åpenhet og frihet det skal være, desto høyere er kravene til sikkerhet. PKI er for mange verktøyet for å løse dette, sier Tor Erling Aanerud, avdelingsleder for Portal/eBiz i WM-data.
-- Veien til det potensielle markedet er kort og distribusjonen av disse elektroniske legitimasjonene kan skje meget raskt gjennom Nordeas Internettbank som i dag har 250.000 brukere, sier Nils Inge Brurberg, fagansvarlig for BankID i Nordea.