Google planlegger webdisk
Massiv lagring skal gjøre pc-en enda mindre viktig. Gdrive er arbeidsnavnet.
Søkemotorgiganten skal komme med en ny lagringstjeneste i løpet av de nærmeste månedene. Lagringstjenesten skal gjøre det enkelt å dele filer med venner og bekjente.
Opplysningene om den nye tjenesten er beskrevet i avisen Wall Street Journal (WSJ), men ikke bekreftet av Google. Ifølge WSJ skal webdisken som internet kalles "My Stuff" lanseres i løpet av noen måneder.
Det er ikke nytt at Google tilbyr lagring. Eposttjenesten Gmail byr nå på 5 gigabyte lagringsplass, Google Dokument tilbyr lagring av tekstfiler og regneark, og Picasa Web Albums byr på opp til 400 gigabyte lagringsplass for bilder.
LES OGSÅ: Google vil ha mobilnett
Men den nye tjenesten skal gi mulighet til å lagre alle slags typer filer, som kan komme fra en hvilken som helst datamaskin, på Googles servere.
Ifølge Wall Street Journal jobber Google for å få lagringstjenesten fullt ut integrert med Windows, slik at den kan nås like enkelt som ens egen harddisk. Google vil også gjøre det enkelt å dele på filer med folk man kjenner.
Google planlegger både en gratisvariant og en betalingstjeneste med mer plass.