Dansk Android-telefon med Bang & Olufsen lyd
Lumigon satser på "skandinavisk håndverk og design".
I et forsøk på å skille seg litt ut i smarttelefonmarkedet, lanserer det lille danske selskapet Lumigon en Android-basert telefon med forsterkerteknologi fra Bang & Olufsen og en FM radiosender. Telefonen forventes på markedet før utgangen av året, skriver PC Worlds nyhetstjeneste.
Glass og stål
I et marked som domineres av store aktører som Samsung, HTC, Motorola og Sony Ericsson, håper Lumigon å kapre sin nisje ved å bruke "skandinavisk håndverk og design", og en kombinasjon av stål, aluminium og ripefritt glass, ifølge en pressemelding fra selskapet.
LES OGSÅ:
Telefonen fra Lumigon, kalt T1, skulle egentlig kommet i andre kvartal. Den ble imidlertid noe forsinket, blant annet fordi selskapet ville forbedre produktet ved å endre design, oppgradere skjermen og å integrere Bang & Olufsen ICEpower forsterkerteknologi for å gi bedre lydkvalitet, meddeler Pekka Kotiranta, markedssjef hos Lumigon.
Spesifikasjoner
T1 er basert på Android versjon 2.2, og har en 3,5-tommers berøringsskjerm med oppløsning på 480 x 800 piksler. Telefonen har også A-GPS og et 5 megapiksel kamera med blits, og den kan brukes i en dokk, som dermed gir mulighet for HDMI-tilkobling, opplyser Lumigon.
LES OGSÅ:
Internettoppkobling skjer enten via HSDPA (High-Speed Download Packet Access) ved 14,1 megabit per sekund, eller trådløsnett.
T1 vil koste rundt 500 euro (4 200 kroner), før skatter og avgifter, opplyser Kotiranta til PC Worlds nyhetstjeneste.