AMD etablerer seg i Kina

AMD trapper opp sin tilstedeværelse i Kina, og danner et eget datterselskap i verdens mest folkerike land.

Publisert Sist oppdatert
Opprettelsen av et eget datterselskap i Kina vil gi AMD muligheten til å drive et større og bredere forretningsengasjement, ifølge selskapet - uten å spesifisere forretningsområder involvert. Tidligere har AMD drevet forretning i Kina via representasjonskontorer i Bejing, Shanghai og Shenzhen, ifølge IDG News.

Disse kontorene vil nå bli samlet under paraplyen AMD Kina.

Annonseringen av datterselskapet var sammenfallende med toppsjef Hector Ruiz sitt besøk i Kina forrige uke, hvor han blant annet hadde møter med Kinas visestatsminister Zeng Peiyan og holdt foredrag på Bejings Tsinghua universitet.

AMD kunngjorde samtidig partnerskap med to kinesiske selskaper; BLX IC Design og Founder Group. AMD og BLX har gått sammen om et utviklingssenter for tynn klient referansedesign basert på AMDs Alchemy og BLXs Godson-1 prosessorfamilier.

På lik linje har Founder og AMD åpnet en felles lab for utvikling av digital hjemmeprodukter basert på AMDs Geode og Alchemy prosessorer.

I en symbolsk gest under sitt besøk, annonserte Ruiz at AMD vil donere en million renminbi (ca 120.000 dollar) for å hjelpe til med at alle universitetsstudenter i Kina skal ha mulighet til å "få en kvalitetsutdannelse og bidra til den fremtidige utviklingen av Kina."