DEBATT | Peggy Sandbekken, NTNU
Det norske Cyberlandslaget – en godt bevart hemmelighet?
NTNU Center for Cyber and Information Security har siden 2017 koordinert det norske Cyberlandslaget etter forespørsel fra Justis- og beredskapsdepartementet. CCIS er et senter under Institutt for informasjonssikkerhet og kommunikasjonsteknologi på NTNU.
I takt med den økende digitaliseringen av samfunnet har cybersikkerhet blitt en kritisk faktor for både nasjonal sikkerhet og økonomisk stabilitet. Trusselbildet endrer seg raskt, og behovet for kompetente fagfolk innen IT-sikkerhet har aldri vært større. For å møte denne utfordringen ble European Cyber Security Challenge (ECSC) etablert som et felles europeisk initiativ.
Formålet med ECSC er å identifisere, inspirere og utvikle unge talenter innen cybersikkerhet. Konkurransen samler de beste unge sikkerhetsekspertene fra hele Europa og gir dem en arena for å teste ferdigheter, utveksle kunnskap og bygge nettverk. Ved å kombinere konkurranse, samarbeid og læring, bidrar ECSC til å styrke Europas digitale motstandskraft og sikre fremtidens kompetanse innen etisk hacking.
ECSC ble initiert av European Union Agency for Cybersecurity (ENISA) i samarbeid med nasjonale myndigheter og industripartnere. Bakgrunnen er et økende behov for å rekruttere nye talenter til en bransje som står overfor en global mangel på kvalifiserte sikkerhetseksperter. Gjennom utfordrende oppgaver innen blant annet kryptografi, nettverksanalyse og digital etterforskning, får deltakerne mulighet til å vise frem sine ferdigheter og bidra til å løse reelle sikkerhetsutfordringer.
LES OGSÅ:
-
Deepseeks nye metode kan trene KI mer effektivt og billigere
-
200.000 jobber kan forsvinne i europeiske banker
-
Kina innfører krav til innenlandske chip-produsenter
-
Fem spådommer om KI-agenter i 2026
-
Sponset innhold skal prioriteres i ChatGPT
-
Kina vil hindre KI-chatboter å manipulere følelser
-
Norden under cyberangrep: De syv alvorligste i 2025
-
Julemiraklet da bestemor feilringte hele familien på Facetime
-
De mest ettertraktede IT-ferdighetene for 2026
-
Fem KI-trender i 2026
-
Apple ilegges milliardbøter i Italia
-
Investeringene i datasentre slår alle rekorder
NTNU koordinerer det norske landslaget
I Norge er det NTNU CCIS som har ansvaret for å koordinere det norske landslaget mot ECSC og ENISA. Med oss på laget har vi tidligere landslagsdeltakere som trer inn i rollen som trenere. Dette er et svært positivt initiativ – det gir unge, dyktige cybersikkerhetstalenter som er i tidlig fase av arbeidslivet en unik mulighet til å bringe sin erfaring og kompetanse videre til neste generasjon. Slik skapes en verdifull kunnskapskjede som styrker både landslaget og den nasjonale kompetansen.
Det norske Cyberlandslaget 2025 fikk en sterk 11. plass under den europeiske finalen i Warszawa, blant 34 nasjoner. Finalen i 2026 er nylig avgjort skal finne sted i Tyskland.
Ønske om å etablere et nasjonalt fellesskap
For å styrke Norges utvikling av cybersikkerhetstalenter kreves det at man starter tidlig med konkurranser innenfor cybersikkerhet, som for eksempel Capture the Flag (CTF).
For å benytte analogi til idretten så er de lokale idrettslagene helt sentrale for å utvikle og fostre idrettstalentene som havner på et landslag. NTNU ønsker å etablere et fellesskap innen CTF/cybersikkerhet som ivaretar rollen til idrettslagene. På veien kan vi avlive myter som at CTF er kun til spill, for spesielt interesserte, ikke til praktisk bruk, og man må være sikkerhetsekspert for å delta.
Kunnskapen disse ungdommene besitter er kritisk kompetanse som er svært viktig i å bevare nasjonale interesser.
Et slikt fellesskap kan bidra til:
Rekruttering:
• Fysiske samlinger forut og under kvalifiseringer til landslaget for å bygge lagånd og kompetanse. Det kan være ute på skolene; ungdomsskoler, videregående skoler og universiteter. Vitensentre kan også ha en rolle her, samt andre aktører som allerede organiserer CTF-konkurranser for yngre.
• Markedsføring i forkant av kvalifiseringen for å tiltrekke flere talenter og øke synligheten av cybersikkerhet som karrierevei.
• Løfte CTF (Capture The Flag) som en metode for å utvikle ferdigheter innen etisk hacking – en kompetanse som er avgjørende for nasjonal sikkerhet. Gjennomføre kurs og kompetansehevende tiltak.
• Gjesteundervisning på ungdomsskoler, videregående skoler, universiteter og vitensentre for å inspirere og rekruttere unge talenter.
• Skape et nettverk av frivillige, fagpersoner og studenter som kan bidra til kunnskapsdeling og mentorordninger.
For Cyberlandslaget:
• Utvikling av oppgaver til kvalifisering og nasjonal finale, med fokus på realistiske og utfordrende scenarioer. Oppgaveformen er Jeopardy og attack/defence.
• Sponsormidler til lagets reiser og opphold under kvalifisering, samlinger og finaler.
Et sterkt fellesskap vil ikke bare styrke landslaget, men også bidra til å styrke rekruttering av fremtidige cybersikkerhetseksperter i Norge.