Superbatteri fra Toshiba
Toshiba har startet produksjonen av en ny batteritype som lades på like under to strakser og en snar.
Selskapets nye batteriteknologi kalles SCIB (Super Charge Ion Battery). SCIB er basert på litium-ion-teknologi som er forbedret slik at du kan lade batteriet til 90 prosent kapasitet på kun få minutter. I tillegg til å lades lynraskt skal SCIB etter sigende være sikrere enn dagens batteriteknologi, blant annet med bedre beskyttelse mot kortslutting.
Utviklingen av de nye SCIB-batteriene har pågått i flere år, og teknologien har vært brukt produsert i mindre kvanta for bruk i industrien. Nå er det derimot duket for masseproduksjon, og i den anledning bygger Toshiba en ny fabrikk i Kashiwazaki i Japan.
I tillegg til å lades meget raskt, takler batteriet også å lades flere ganger enn vanlige batterier. Et SCIB-batteri takler i teorien å lades opp til 6 000 ganger, eller omtrent 10 ganger mer enn dages batterier. Det er gode nyheter for både bærbarprodusenter og kunder, ettersom et slikt batteri etter alt å dømme vil holde hele den bærbares livsløp.