ISP-ene må selge flere tjenester
Tilbyderne av internett har gjort lite utenom nettopp det, å tilby internett. Men markedet er tøft og behovet for å kunne gi kundene noe mer er stort. Projob har utviklet en intranett-løsning med det for øye.
Det mener Projob er for lite. Derfor tilbyr selskapet nå en intranettløsning til isp-ene, som de igjen kan tilby som en verdiøkende tjeneste til sine kunder. Dette blir da intranett via isp som asp (application service provider).
-- Konkurransen er knalltøff for isp-ene. Vi tror de vil bli tvunget til å tilby flere tjenester enn i dag. Vi har vært i kontakt med flere av de største tilbyderne i Norge og tilbakemeldingene har vært positive. Vi ruller nå løsningen ut hos flere av dem, sier daglig leder Bjørn Berntsen i Projob.
-- Naturlig vei å gå
Blant dem som i disse dager implementerer Projobs intranett-løsning er Drammensfirmaet ISP-Huset. Daglig leder Bennye Samuelsen har stor tro på konseptet.
-- Det går kjempebra. Vi har akkurat begynt å ta løsningen i bruk. Så langt er vi veldig positivt innstilte, slår han fast.
Samulesen mener et større tjenestetilbud er fremtiden for alle internetttilbydere som ønsker å overleve. Kundene fokuserer først og fremst på pris og da blir det viktig å kunne tilby mest mulig innen en så lav kostnadsramme som mulig.
-- Vi må øke verdien for kundene ved å legge til flere tjenester. Fjerndrift av ulike løsninger der kunden ikke trenger å gjøre noen ting er en naturlig vei å gå. Prisene i isp-markedet er presset og jeg forventer at det bare kommer til å bli verre og verre, sier Samuelsen.
Samulsen forteteller at han allerde har vært i kontakt med flere kunder som synes tilbudet om et intranett er interessant. Han regner med å ha de første kundene i gang i løpet av av kort tid.
-- Mange har sett på intranett som en unyttig ting. Men nå blir det stadig flere som jobber fra forskjellige steder og har behov for å få tilgang til dokumenter. Det tror jeg er grunnen til at vi allerede har hatt mange positive kundemøter. Men dette er nytt for oss også, så det er vanskelig å si hvor stor forretning dette blir, sier Samulsen.
-- Dette er innhold
Så langt har Projob fire isp-er på partnerlisten. Disse er FastName, Online4you, ISP-Huset og MTU-Link. Det gir rundt 20.000 potensielle kunder. Håpet er at flere skal hive seg på. Spesielt morsomt hadde det selvsagt vært om de to sørste i Norge, Active ISP og Telenor, skulle vise interesse.
-- Vi mener dette er et godt konsept. Dette er innhold til isp-ene. De kan tilby mere og det skaper større lojalitet. De vi har vært i kontakt med mener løsningen er noe håndfast til kan jobbe med i salgsarbeidet, sier Berntsen.
Projobs intranett blir installert hos isp-en og skal driftes der. Det er også isp-en som skal ha førstehåndskontakt med kundene. Prisen blir 95 kroner måneden for inntil fem brukere. Dette er en strippet versjon som bare gir tilgang til basisfunksjonalitet. For 395 kroner i måneden for man en fullversjon.
-- Hvorfor er det et marked for en intranett-løsning driftet av en bedrifts internett-tilbyder?
-- Det er fryktelig mange bedrifter som ikke har gjort noe med weben på flere år. Samtidig er det dyrt å gå til anskaffelse av nye publiseringsverktøy. Derfor er det marked for et verktøy for intern og ekstern publisering. Vi har verktøyet som lar deg gjøre det selv og det er billig og enkelt å anskaffelse fra isp-en, sier Berntsen.