- Helsevesenet taper milliarder
Det koster helse-Norge milliardbeløp at samhandlingsteknologi ikke er på plass.
Det norske helsevesenet kan spare milliardbeløp på å benytte it-løsninger som bidrar til økt effektivisering, sier professor Stein Erik Grønland til Dagens Næringsliv.
Med samhandlingsteknologi kan de ulike enheter i helsevesenet snakke sammen uten at det koster mye ekstra tid og ressurser.
LES OGSÅ: Norsk it-suksess må ut
Grønland har skrevet en studie om hvordan logistikken i helsevesenet kan forbedres med samhandlingsteknologi. Han påpeker at studien var et betalt oppdrag, men sier til avisa at konklusjonen står like støtt for det.
Brudd på informasjonsstrømmen betyr at samme informasjonen må registreres flere ganger, og at prøver og undersøkelser må gjøres flere ganger. I tillegg til økte kostnader fører dette også til lengre ventetider og større sjanse for medisinske feil.
Teknologien er ikke problemet, mener Grønland, men både juridiske rammer og treg innføring i arbeidsflyt betyr at Norge nå må satse videre, mener han.
LES OGSÅ: Svensk milliardfiasko