Google Maps kan forsvinne i iOS 6

Apple satser på egen kartløsning med 3D-muligheter, ifølge nye påstander.

Publisert Sist oppdatert

I flere år har det ligget i kortene at Apple vil komme til å droppe Googles kartløsning til fordel for sin egen.

Delvis på grunn av det etter hvert dårlige kjølige mellom Apple og Google. Men også fordi Apple siden 2009 har kjøpt kartselskapene Placebase, Poly9 og C3 Technologies.

Og da det viste seg at den nye iPhoto-appen for iPad ikke bruker Google Maps for å geotagge bilder, men OpenStreetMap, begynte spekulasjonene å svirre for fullt. Apples kontrakt med Google om å bruke søkegigantens kartsystem går ut i løpet av 2012 og den er ennå ikke fornyet for 2013.

- Google Earth på steroider

Nå hevder nettstedet 9to5Mac at en ny, egenutviklet kartløsning faktisk kommer til å bli en av de store funksjonene fra Apple i iOS 6. Det er snakk om en oppdatert «Kart»-app som vil også by på en "renere, raskere og mer pålitelig opplevelse". Den mest spennende detaljen vil være en ny 3D-modus som brukere vil kunne få tilgang til via en knapp.

Den nye 3D-funksjonen antas å være et resultat av oppkjøpet av C3 Technologies, som Apple kjøpte opp i fjor. Ved hjelp av missilteknologi har C3 Technologies utviklet en løsning som kan lage detaljerte 3D-kart, som har blitt beskrevet som en "Google Earth på steroider". Mange nordmenn vil allerede kjenne til teknologien som ligger til grunn for 3D-kartene som brukes i eiendomsannonsene til Finn.no.

C3-teknologien kan brukes til å lage realistiske modeller av byer og landskap i alt fra fugleperskeptiv til gatevisning. Så kanskje er det snakk om en konkurrent til Googles Street View også?

Det er ventet at Apple kommer til å avduke iOS 6 på årets World Wide Developer's Conference den 11. juni.