Netcom advarer utenlandsferierende

Å ta med seg bruksmønsteret for mobile datatjenester til utlandet, kan by på ubehagelige overraskelser, advarer Guri Wormdahl i Netcom.

Publisert Sist oppdatert

Mobiltelefonen har for lengst blitt en selfølgelig del av ferieoppakningen. Flere velger også å ta med seg sin bærbare pc på tur.

Datatjenestene via 3G-nettet fungerer også godt i flere av de vanligste ferielandene.

- Vi advarer likevel kundene mot å ta med seg bruksmønsteret og å bruke datatjenester i utlandet slik som hjemme i Norge, uten å være klar over de høye prisene. Det kan gi ubehagelige overraskelser i form av unormalt stor mobilregning når man kommer tilbake, sier kommunikasjonsdirektør Guri Wormdahl.

100 kroner for forsiden av VG

Nedlasting av en normal avisside kan i flere land beløpe seg til flere titalls kroner. Eksempelvis kan det koste opptil 100 kroner å laste ned forsiden på VG i Italia og Spania. Da blir regningen fort unormalt stor.

Wormdahl er også forsiktig med å anbefale TV-titting på mobilen i utlandet. Når du oppholder deg i utlandet gjelder egne priser for datatrafikk. Disse varierer mellom ulike land og ulike operatører. Å se mobil-TV i utlandet koster typisk mellom 25-50 kroner per minutt for datatrafikken. De høye dataprisene skyldes vilkår som tilbys av den enkelte operatør.

- Foreløpig er det for dyrt, og man skal i alle fall vite hva man gjør, sier kommunikasjonssjefen.

Gull på hytta

Tall fra Statistisk Sentralbyrå viser at mange nordmenn fortsatt trosser utenlandsbølgen og tilbringer ferien sin i Norge. Da er bærbar pc og innstikkskort et bra alternativ for å holde seg oppdatert på nyheter, se filmer eller lytte til musikk.

- Vi har dekning mange steder i utkant-Norge, hvor befolkningen ikke har annet bredbåndstilbud. Da er vår Connect-løsning en god mulighet til å komme på nett, fastslår Wormdahl.

Nyttige mobiltips

Mobilen i utlandet

• Sjekk prisene før du reiser utenlands

• Det koster å motta samtaler når du er i utlandet.

• Husk +47 foran nummeret når du ringer til Norge. Det gjelder også når du ringer opp din personsvarer.

• Når du ringer personsvar fra utlandet kommer du til din egen velkomstmelding. Tast * og deretter personsvarkoden din. Dette må gjøres selv om du ikke bruker kode i Norge.

Mobilen på fjellet/ute

• Stol ikke på at du har dekning overalt.

• Ikke avtal faste ringetider. Du kan på avtalt tid befinne deg på et sted uten dekning.

• Spar på batteriet, du kan få bruk for det.

• Husk lader og reservebatteri.

• La ikke mobiltelefonen være ditt eneste sikkerhetsutstyr.

• Hvis du ikke har dekning, søk opp i høyden.

• Legg mobilen i en plastpose når du er på stranden. Da beskytter du den mot sand, fuktighet og solkrem.