Svensk Watergate-skandale
Det var en ansatt i det Liberale ungdomsförbundet som brøt seg inn i nettverket til Socialdemokraterna. Han kan ha forårsaket Sveriges største politiske skandale.
Socialdemokraterna har latt sikkerhetsselskapet Sentor undersøke et mulig innbrudd i partiets nettverk og fant ut at det var kompromittert over 100 ganger. Socialdemokraterna anmeldet forholdet til politiet.
Sentor fant ut at brukerkontoen til socialdemokraten Stig-Olof Friberg hadde blitt utnyttet for å komme seg inn på nettverket. I de fleste tilfeller dreide det seg om ip-adresser som var vanskelig å spore, men 78 innbrudd kunne spores til Folkpartiet.
I morges viste det seg at en ansatt i Folkpariet, en 24 år gammel mann som jobbet i det Liberale Ungdomsförbundet, har lagt kortene på bordet.
VG skriver i dag at dette kan vise seg å være Sveriges største politiske spionskandale noen sinne. - De politiske følgene av dette er veldig store. Målet har vært å tilegne seg hemmelig informasjon, sier partisekretær Tommy Ohlström i Socialdemokratarna.
Les hele saken hos VG.