Netcom kaster ut gamle bokser
Netcom konsoliderer på Solaris. Det gir en besparelse på en million kroner i året. I tillegg kommer bedre ytelse og enklere drift.
- Vi sparer en million kroner i året på konsolideringen med Solaris, hevder Bjørn Tore Gullord, avdelingsleder for it-drift i Netcom.
Konsolideringen gjelder bedre betjening av applikasjoner mot omverden, deriblant netcom.no. Det gir eksempelvis Netcom anledning til å tilby julekalender til sine kunder med mulighet for å vinne en Sony Ericsson W810i mobiltelefon.
I tillegg til en rimeligere løsning, har kundene fått et sikrere system med bedre ytelse og driftsavdelingen har fått enklere drift med mindre overtid. Som Kinderegg, tre gode ting på en gang.
Først
Faktureringsapplikasjonen fra Amdocs har påvirket mye av Netcoms satsing på it. Den kom som en ferdig løsning inkludert datamaskin og datalagring. Det har fått Netcom til å konsentrere ressursene.
Driftsmiljøet for faktureringen er Digitals Unix True64. Det andre alternative miljøet Netcom har valgt er Suns Unix Solaris. Felles for begge er Hewlett-Packards lagringssystem EVA (Enterprise Virtual Array) og styringssystem Openview.
- Vi ønsker bevisst å ha en strategi med to alternativer. Først var det True64. Nå er det HP-UX og Solaris, sier Bjørn Tore Gullord.
Fortsatt kjører faktureringssystemet på to kraftige Alphaserver 1280 med True64, men siden Hewlett-Packard har valgt å fase ut True64 til fordel for alternativet HP-UX står Netcom over for et nytt konsolideringsprosjekt. Derfor er to tunge datamaskiner, Superdome med HP-UX, allerede i produksjon, blant annet for datavarehus og deler av Oracle E-business.
Netcom har bevist at de kan håndtere store datamengder. Mer enn 300 TB er installert. Alphaserver kjører derfor også for Telia Mobil i Danmark. Da Orange i Danmark ble oppkjøpt av Telia fikk Netcom også faktureringsansvar for disse kundene. Totalt fakturerer Netcom tre millioner kunder likelig fordelt på to partisjoner, en norsk, en dansk. Chess og Nextgentel fakturerer derimot ikke Netcom for.
Mot omverden
Faktureringssystemet er viktig for økonomien, men for å skape et grunnlag må kunder og forhandlere også tilfredstilles. Eksempler på funksjoner er portalene, som netcom.no, forhandlerløsning og påfylling av kontantkort for bruk i mobiltelefonene.
Disse funksjonene støttes av et sett med programvaretjenester kalt IPL (Integration Programming Layer).
- Vi satt med veldig mange maskiner. Derfor startet vi våren 2005 et konsolideringsprosjekt som endte med at vi rangerte Fujitsu Siemens høyest, forklarer Bjørn Tore Gullord.
Grunnen var bedre teknikk og kapasitet på inn/ut. I tillegg ble supporten vurdert som bedre.
- Maskinen ble bestilt 15. juni og installert i slutten av august, sier Kurt Christensen, kundeansvarlig for store kunder i Fujitsu Siemens Computers.
Netcom valgte Primepower 2500 med Solaris, den største tjenestemaskinen fra Fujitsu Siemens med inntil 128 prosessorer. Denne benytter Fujitsus egenutviklete, SPARC64, basert på Suns Sparc arkitektur.
Fra elleve til én
Elleve datamaskiner med Solaris er erstattet med én. Ifølge Gullord var boksen enkelt. Det ble derimot gjort en betydelig innsats på applikasjonene. For å oppnå oversikt fikk Netcom prosjektlederstøtte fra Fujitsu Siemens.
- På Primepower får vi mye bedre ytelse. Flere av applikasjonene oppnår inntil ti ganger bedre ytelse, fremhever Bjørn Tore Gullord.
I forbindelse med konsolideringen ble også utsetting vurdert, men de tunge systemene har Netcom valgt å ta seg av selv.
Over tid tror Gullord at eieren Telia Sonera vil redusere antall datasentre. Netcoms konsolidering og satsning på få arkitekturer, driftsmiljøer og lagringssystemer er med på å tilrettelegge for å kjøre på færrest mulige datasentre.
Håndteringen av de danske kundene viser at Netcom er et alternativ, men it-avdelingen til Netcom har med sin strategi tilrettelagt for å overflødiggjøre seg selv.
- Vi har ett Management System både for administrative tjenester og styring av mobilnettet. Det er ikke mange som har konsolidert overvåkning på tvers av it og Telecom, fremhever Bjørn Tore Gullord.
To etapper
Konsolideringen på Solaris skulle skje i to etapper. Først etter en grundig evaluering skulle prosjektet utvides. Det ble målt kontinuerlig.
Resultatet var at Netcom gikk videre med Fujitsu Siemens og anskaffet en Primepower 1500 for beredskap og sikkerhetskopiering av data på et annet sted enn Primepower 2500.
Fujitsu Siemens med partnere står for prosjektledelse, installasjonstjenester og oppsett. 25 september tok arbeidet til med å konsolidere 20 maskiner på Primepower 1500. Dette arbeidet vil være ferdig etter jul. Da vil Netcom få anledning til å utvikle flere test og utviklingsmiljøer ved hjelp av partisjonering av datautrustningen.
- Dette bekrefter at vår strategi og satsning mot datasentre gir våre kunder merverdi, understreker Helge Solbakken, salgsdirektør i Fujitsu Siemens.
NetcomNetcom er Norges nest største mobiloperatør eid av Telia Sonera.
Kunder:Tre millioner, halvparten danske
It-driftsmiljø:True64 Unix og Solaris. True64 skal erstattes av HP-UX.
Tjenestemaskiner:Alphaserver 1280 for fakturering, Primepower for IPL, Superdome for datavarehus og E-business.
Overvåkning:HP Openview
Lagring:HP EVA med over 300 TB
Database:Oracle 10g versjon 2