Bøtelegges for Apple Pay
Ny informasjon hevder at forhandlere som er medlemmer i MCX bøtelegges om de tar betalt med Apple Pay.
Apples nye betalingstjeneste Apple Pay har knapt rukket å bli lansert før konkurrenter satte kjepper i hjulene for betalingsfunksjonen. Den seneste uken har det blitt oppdaget at en stor interessegruppe som består av noen av de største forhandlerne i USA aktivt har blokkert transaksjoner som gjøres via Apple Pay. Anledningen er trolig forhandlernes forsøk på å satse på sin egen løsning «Currentc» som etter planen skal slippes til neste år.
Bøtelegges
Interessegruppen MCX (Merchant Customer Exchange) som består av blant annet Wal-Mart, Best Buy, Gap og 7-Eleven, har stengt av funksjonene for nfc i sine betalingsterminaler. Dette gjør at de verken kan bruke Google Wallet eller Apple Pay.
Nå rapporterer New York Times at medlemmer i MCX som godkjenner konkurrerende løsninger for mobile betalinger vil bøtelegges for kontraktbrudd. Informasjonen kommer fra kilder som oppgis å være innsatt i situasjonen, skriver Macworld.se.
Ifølge New York Times må alle medlemmer i MCX skrive under på en avtale som binder dem ved å bruke Currentc, bedriftene som bryter avtalen kan tvinges til å betale bøter med store beløp.
Problem
-Dette er et problem for butikkene. Det siste de ønsker er å gjøre kundene sinna på grunn av betalingsmetodene, sier Karen Webster hos konsulentbedriften Market Platform Dynamics til New York Times.
En ulempe med Currentc er at systemet tillater forhandlere å spore forbrukerne og deres innkjøp. På den måten kan de skape profiler av kundene sine som kan brukes til direktereklame.
Apple Pay er helt anonym og forhandlerne får aldri noen informasjon om kundene når de betaler. Teknikken fungerer også med alle betalingsterminaler som har støtte for nfc.