Bruken av Windows 8 og 8.1 økte kraftig i oktober

Bruksstatistikk viser at oktober kan være et vendepunkt for Microsoft.

Publisert Sist oppdatert

Ifølge vår søsterpublikasjon Infoworld.com gikk utbredelsen av Windows 8 og Windows 8.1 kraftig opp i oktober, samtidig som utbredelsen til utdaterte Windows XP stupte. Det er statistikk fra selskapet Net Applications som er grunnlaget for denne observasjonen.

Kraftig økning

Statistikken viser at den samlete utbredelsen av Windows 8 og Windows 8.1 i oktober var 16,8 prosent. Dette er en oppgang på hele 4,5 prosentpoeng fra måneden før. Denne økningen er den største registrerte i produktets to-årige historie, og er nesten like god som produktets beste fire-måneders økning.

Windows 8/8.1 utgjorde samtidig 18,4 prosent av alle personlige datamaskiner som kjører Windows, noe som er en økning på 5 prosentpoeng fra september. Grunnen til at det er en forskjell mellom tallene for alle personlige datamaskiner og andelen av alle maskiner som kjører Windows, er at Windows fantes på 91,5 prosent, og ikke 100 prosent, av alle personlige datamaskiner.

Med dette månedsresultatet suser Windows 8/8.1 forbi opptakshastigheten til Microsoft Vista. Da Vista hadde vært like lenge på markedet, hadde utbredelsen kommet seg opp i 15,7 prosent av alle personlige datamaskiner, og 16,8 prosent av alle Windows-maskiner. Det siste tallet er det mest verdifulle tallet å sammenligne med, fordi det tar med i betraktningen den noe høyere utbredelsen Windows hadde i markedet på det tidspunktet – i oktober 2007 var 93,7 av alle personlige datamaskiner drevet av Windows.

XP stupte, Windows 7 stadig størst

Samtidig som Net Applications registrerte denne solide økningen for Windows 8/8.1, så selskapet også en kraftig tilbakegang for Windows XP som ble tatt av markedet i april i år. Utbredelsen til XP gikk ned med 6,7 prosentpoeng i oktober, ned til 17,2 prosent av alle personlige datamaskiner, og 18,8 prosent av alle Windows-maskiner. Dette tallet har ikke vært så lavt det siste årtiet.

Samtidig er Windows 7 størst med god margin. I oktober økte utbredelsen med 0,3 prosentpoeng til solide 53 prosent av alle personlige datamaskiner, og 58 prosent av alle Windows-maskiner.

Vendepunkt?

Det er ironisk at Windows 8/8.1 endelig får markedsandeler, nå når det ikke er mange månedene igjen til at Microsoft lanserer etterfølgeren. Det er forventet at Windows 10 kommer til å være på markedet i midten av 2015.

Samtidig ser det ut til at Windows XP endelig er på tur ut, etter at produktet har vært dødt og begravd i lang tid. Computerworld.com har ekstrapolert disse tallene, og spår at andelen personlige datamaskiner som fremdeles bruker det utdødde operativsystemet er nede i en-sifrete verdier i løpet av første kvartal 2015.

Det er også grunn til å minne om at tallene fra Net Applications ikke er absolutte. Selskapet måler utbredelsen av operativsystemer ved å telle maskiner basert på nettleserspørringer, i tillegg til at tallene «knas» kraftig for besøkende fra land der det er mangelfull basis-statistikk tilgjengelig.

Likevel er det grunn til å holde øye med utviklingen, for om denne tendensen opprettholdes de neste få månedene, er det grunn til å si at oktober 2014 var den måneden Microsoft så et vendepunkt for Windows 8/81.