Snart kan du kjøpe flyvende bil

TF-X skal være klar for salg om åtte år.

Publisert Sist oppdatert

Den flyvende bilen har fått navnet TF-X, og skal hvis alt går etter planen være klar for salg rundt år 2020. Det skriver Mashable.

Terrafugia, som er selskapet bak den flyvende bilen, er basert i Massachusetts USA. Bilen er laget av karbon-fiber og skal kunne ta av fra en 30 meter klaring ved hjelp av elektriske rotor-blader montert på hver side av karroseriet.

Datamaskin lander bilen

Når bilen har kommet seg opp i luften, tar bensinmotoren plassert på baksiden over. Så lenge været tillater det vil en datamaskin lande bilen for deg. En fallskjerm er også installert i tilfelle noe skulle skje.

Så mye av prosessen som overhodet mulig blir satt på autopilot – like mye som et vanlig kommersielt fly.

- Å lære hvordan du trygt kan drive et TF-X-kjøretøy tar ikke mer enn fem timer for den gjennomsnittlige sjåfør, skriver selskapet.

- Koster ikke mer enn en luksusbil

Prisen på den flyvende bilen har enda ikke blitt annonsert, men Terrafugia har en klar visjon:

- Den endelige prisen på produktet kan havne på samme nivå som en dyr luksusbil, skriver selskapet.

Se video av bilen her: