Mer filmsalg etter Megauploads død
Forskere hevder at nedleggelsen av fildelings-nettstedet Megeupload førte til økt salg av film.
En undersøkelse utført av to amerikanske forskere, viser en 7 til 10 prosent økning i digitalt filmsalg, samt en 4 til 7 prosent økning av salg av leie av film 18 uker etter at fildelings-nettstedet Megaupload ble lagt ned. Det skriver Computerworlds nyhetstjeneste.
- Våre funn viser at nedleggelsen av en stor fildelings-nettside, kan øke salget av digitale medier, og vi har beviser for at piratkopiering av filmer på nettet, er ødeleggende for det lovlige filmsalget, skriver forskerne Brett Danaher, assisterende professor i samfunnsøkonomi ved Wesley College, og Michael D. Smith, professor i informasjonsteknologi og markedsføring ved Carniege Mellon University.
Nedleggelse med positiv effekt
Grunnleggeren av Megaupload, Kim Dotcom, ble 5 januar 2012 dømt for pengeutpressing, konspirasjon, brudd på opphavsrettsloven og hvitvasking. 18 uker etter nedleggelsen av nettstedet, mener forskerne at lovlig salg av film har økt med 6 til 10 prosent.
Forskerne mener at økningen i lovlig salg som følge av nedleggelsen ikke er direkte knyttet til Megaupload, men også på grunn av tiltakene satt i gang av andre for å hindre piratkopiering, i kjølevannet av nedleggelsen av Megaupload.
Undersøkelsen fokuserte på nedleggelsen av Megaupload for å kunne analysere hvorvidt politiske tiltak er en effektiv måte å kvitte seg med piratkopiering på, og hvilken effekt dette har på det lovlig mediesalget.
Tidligere har forskere kommet fram til
Flere lovlige tjenester
En fersk undersøkelse utført av NPDG Group viser at ulovlig fildeling av musikk hadde en nedgang i fjor, hovedsakelig på grunn av økt bruk av gratis, lovlige musikk-streamingstjenester.
Antall brukere som lastet ned musikk ulovlig hadde ifølge deres undersøkelse, en nedgang på 17 prosent i 2012 sammenlignet med året før.