GPS-mobil fra Nokia

3GSM: Nokia flesker til med lansering av en rekke nye mobiltelefoner på årets 3GSM-messe. Nokia 6110 er en avansert sak med GPS.

Publisert Sist oppdatert

Først fikk vi tekstmeldinger, så kamera, mp3 og mms. Trenden fra mange mobilprodusenter ser i år ut til å være innebygd satellittnavigasjon.

LES OGSÅ: Billigere gps-mobiler

Nokia 6110 Navigator, som i likhet med 3110 Classic har en eldre navnebror fra 1997, er en avansert mobiltelefon med et vell av funksjoner. Det viktigste salgsargumentet er innebygd GPS.

Telefonen leveres med integrerte kart, veiruter og navigasjon. Alt lett tilgjengelig via telefonens navigatortast.

Som med normale GPS-enheter kan du med 6110 Navigator finne ut nøyaktig hvor du befinner deg, sette opp reiseruter eller lokalisere tjenester som hoteller, restauranter eller butikker.

- Lokasjonsbaserte tjenester er blant de raskest voksende områdene innenfor mobilt utstyr. Ved å tilby integrert GPS-funksjonalitet vil Nokia 6110 Navigator plassere kart, veiruter og navigasjon i hendene på det bredeste forbrukermarkedet i verden, sier Oskar Södergren, produktmarkedssjef i Nokia Skandinavia.

Kart og annet på nett

Mobilen leveres med et lokalt kart installert på minnekortet. Ytterligere kart, og annet innhold, kan kjøpes på Internett.

Utover GPS er telefonen utstyrt med tilkobling for høyhastighets mobilbredbånd, 3G og HSDPA, som kan gi hastigheter opp til 3,6 megabit.

Telefonen støtter også GSM/EDGE 850/900/1800/1900-båndene, og burde dermed fungere i de aller fleste land i verden.

QVGA-skjermen på 2,2 tommer takler skjermbilder med opp til 16 millioner farger. Det innebygde kameraet har 2 megapiksel oppløsning.

Nokia 6110 Navigator håndterer minnebrikker opp til 2 gigabyte. Taletiden er i følge Nokia selv 3,5 timer med GSM eller 2,5 timer med WCDMA. Standby-tiden er på hele 11 dager i følge selskapet.

Telefonen er ventet klar for salg i andre kvartal i år. Prisen er 450 Euro før skatter og eventuelle subsidier.

LES OGSÅ: Ny telefon, gammelt navn