Outsourcing en gullgruve for Visma
Første kvartal 2008 er Vismas beste noensinne. Outsourcingstjenestene drar lasset.
Den nordiske leverandøren av programvare og tjenester innen økonomi og administrasjon forbedrer både omsetning og resultat sammenliknet med samme kvartal i fjor.
Visma kan vise til spesielt stor fremgang for outsourcingstjenestene i første kvartal.
- Markedet etterspør i mye større grad leveranser av outsourcingstjenester innen regnskap og lønn. Det begynner å bli mangel på kompetente regnskapsførere i hele Norden, og flere bedrifter må velge å sette bort økonomifunksjoner i fremtiden, sier konsernsjef i Visma, Øystein Moan, i en pressemelding.
Flere kjøp
Den organiske omsetningsveksten for konsernet justert for valuta er på ni prosent. Driftsresultat før avskrivninger (EBITDA) vokste organisk med 9,3 prosent, og driftsmarginen endte på 17,6 prosent.
- 2007 var tidenes rekordår for oss. Men vi tror 2008 blir enda bedre, og forventer meget sterke resultater også i 2. kvartal. Den internasjonale finansielle uroen synes hittil å ha liten innvirkning i våre markeder, samtidig som det vanskelige finansmarkedet gir større muligheter for kjøp av virksomheter, mener Moan.
I løpet av første kvartal 2008 kjøpte Visma selskapene Actit Outsourcing AB og Actit Affärssystem AB i Sverige, med en forventet årsomsetning på MSEK 68 i 2008.
I tillegg gjennomførte Visma en refinansiering av lånefasilitetene i første kvartal. DnB NOR, Nordea og Fokus Bank har overtatt som långiver og erstattet Citibank.
Visma
| Tall i millioner kroner | Q1 08 | Q1 07 |
| Omsetning | 755 | 705 |
| Driftsresultat (EBITDA) | 133 | 122 |