- It-avdelingen kan bli marginalisert

Det franske universitet Insead har kartlagt forskjellige typer it-sjefer. Fellesnevneren for dem som lykkes er evnen til å endre seg. - De som lykkes med å ta vare på brukernes it-kompetanse blir vinneren, mener trendanalytiker.

Publisert Sist oppdatert

De beste it-direktørene ser at it og it-avdelingen bidrar til å øke bedriftens prestasjoner og at it er en konkurransefaktor for selskapet, eller som Gartneranalytiker Mark McDonald skriver på sin blogg:

- Alle it-direktører har et potensial til å bli virkelig gode. Det som skiller en god fra en virkelig god it-sjef er at de virkelig gode vil bygge en virkelig god bedrift, istedenfor for bare fokusere på å bygge en god it-organisasjon.

Den strategiske it-sjefen

Under Computerworld-konferansen Årets it-direktør 2011 holdt Gartner-direktør Hans P. Dramstad et innlegg om hva som skaper en vellykket it-direktør. Han trakk frem som en viktig suksessfaktor at it-lederen og it-organisasjonen må jobbe seg fra et operativt nivå til et strategisk. På det øverste nivået, nivå fem, er det bare noen få.

- 60 til 70 prosent av alle it-organisasjoner ligger på nivå to og tre på modenhetsskalaen, sa Dramstad.

Det handler om å løfte blikket og være med å endre selskapet du jobber i.

Trendskifte

Joakim Jardenberg er en kjent trend-foredragsholder i Sverige. Han har blitt kåret blant de mektigste toppsjefene på Twitter og leder i dag selskapet Mindpark.

Han klare meninger om hva en it-sjef bør være og mener vi er inne i en brytningstid.

- Man må forstå at den tekniske utviklingen ikke lenger bare handler om teknologi. Det handler i langt større grad om hvordan teknologi radikalt forandrer både individer og samfunnet, sier Jardenberg.

Fra en tid hvor it-avdelingen trengtes for å løse arbeidsoppgaver og lage helhetlige it-løsninger for relativt uerfarne it-brukere, er situasjonen i dag en annen.

De fleste er aktive brukere av teknologi og internett og, ifølge Jardenberg, viser flere undersøkelser at mange av oss mener vi har et bedre it-miljø hjemme enn på jobben. Han mener også det ofte er like mange it-eksperter utenfor – som i it-avdelingen og at det skaper skaper nye utfordringen. Jardenberg trekker frem BYOD (Bring your own device) som et eksempel på at it-avdelingen må slippe litt opp på kontrollen.

- It-avdelingen risikerer å bli marginalisert og irrelevant når brukeren går rundt it og bruker helt egne løsninger. Men det ligger også store muligheter her. Den organisasjonen som lykkes å ta vare på brukernes it-kompetanse blir vinneren, mener han.

Han legger til at en vellykket it-direktør må vise endringsvilje.

Kortsiktig

- Vi planlegger livet to uker av gangen. Hver andre uker planlegger vi hva vi skal gjøre de neste to ukene. Vi ser ingen verdi i å lage detaljerte planer for det neste året, siden vår forretningsdrift i løpet av denne tiden uansett har endret seg.

Ordene tilhører it-direktør Carsten Bernhard i Autoscout24, som er Europas største nettbaserte markedsplass for biler.

Bernhard er en av 14 europeiske it-direktører som er intervjuet av eLab ved Insead. Det franske prestisjeuniversitet utførte i samarbeid med nettverket for it-direktører, CIOnet, intervjuer med 188 europeiske it-direktører. Etter at svarene for 2011 analysert, ble det tegnet et bilde av tre typer it-direktører (se faktaboks).

Bakgrunnen for undersøkelsen er å tydeliggjøre at å lede it-avdelingen handler om noe mer enn å sørge for at it-systemene virker slik at de ansatte kan surfe på internett og lese epost. It-systemer som fungerer er en selvfølge, men ifølge rapporten ikke lenger en konkurransefaktor. Fokuset til it-direktørene må være endring og innovasjon.

- De store er dårlige

Joakim Jardenberg er tydelig på at innovasjon er avgjørende for at it-direktøren og bedriften skal lykkes. Han mener de organisasjoner som ikke er fleksible – vil brekke ryggen.

- Det handler ikke lenger om å være størst, rikest, ha flest ansatte eller ha eksistert i hundre år. Det handler om å være tilpasningsdyktig og kunne endre seg i takt med utviklingen. Han mener store selskaper ikke er så bra på det, de er for treige og det ofte sitter for mye gammel kultur i veggene.

- Det er påfallende å se at store selskaper tror de kan styre og kontrollere utviklingen. Det fører bare manglende evne å tilpasse seg. Og jo større selskapet er, desto dårligere er endringsevnen, sier Jardenberg.

En it-direktør som tar innovasjon på alvor, og som også var blant de intervjuede i Insead-rapporten, er Kurt De Ruwe i globale selskapet Bayer Materialscience. Han forteller at informasjonsledelse er viktig del av innovasjonsprosessen og at de bruker sosiale medier for å stimulere til informasjonsdeling.

- Folk snakker med hverandre på tvers av organisasjonen. For eksempel kan en salgsperson jobbe med et finansielt problem – ved å øke synligheten på hva som skjer rundt i organisasjonen, så har vi totalt forandret måten vi jobber på. Det er innovasjon, sier De Ruwe.