Neste trend er lokal reklame på mobilen
Nye testprogrammer, tjenester og reklamefilmer tar opp mye minne på din nykjøpte smarttelefon. Mobilbransjen har nemlig funnet en ny og inntektsbringende måte å reklamere på.
Under 3Gsm World Congress i Cannes tidligere i år ble det diskutert om forbrukerne burde få billigere telefoner ettersom reklamen eter seg inn på mobilmenyene. Men ingen av de talerne Computerworld hørte på, ville gå i den retning.
Derimot var det flere mobileksperter som mente at mobilprodusentene nå kan få økte sårt tiltrengte inntekter, som følge av at de kan selge plass på minnekortet som er med smarttelefonen du kjøper. Bortsett fra å tjene penger på reklameplass, er målet selvsagt at du som forbruker skal kjøpe alt mulig av tjenester og produkter som er anvist på telefonen din.
Reklamedyden tatt
For to år siden, da Nokia 7650 kom i handelen, ble reklamedyden tatt. Verdens første mms-telefon hadde nemlig en del tjenester som det var betalt for, samt at det også var reklame på telefonen. Men dette var bare starten på en ny reklameutvikling.
I likhet med mye annet på mobilplaneten var det Nokia som viste å benytte seg av den nye kanalen først. Smarttelefonen Nokia 6600 hadde ikke bare nye reklamefinansierte tjenester og verktøy, men noen av disse var faktisk lagret på hovedmenyen. Derfor kunne det eksempelvis se ut som nyhetskanalen CNN.com, avisen Financial Times og bildeselskapet Kodak hadde fått like høy status som opplagte hovedvalg som "meldinger", "kontakter" og "innstillinger".
I galleriet for filmklipp la de dessuten en bråte med reklamesnutter. Nokia sa i forbindelse med lanseringen at dette var kun for å vise telefonens mange muligheter, men unnlot å fortelle hvor mye de fikk av de multinasjonale selskapene som åpenbart hadde reklamert for å få tingene sine inn på mobiltelefonene.
Tre ganger gratis
I forbindelse med denne artikkelen har vi gjort flere forsøk på å få kommentarer fra fagfolk i Nokia om dette, men ingen vil fortelle hvor mye selskapet drar inn på slike reklamestunt.
Nokia 6600 hadde dessuten en del programmer som du kunne bruke fritt tre ganger før du måtte betale for å bruke dem. Dette tok selvfølgelig opp kapasitet på minnekortet, som ikke må forveksles med sim-kortet (har begrenset lagringskapasitet).
Resultatet var at mange brukere av Nokia 6600 ikke kunne bruke telefonen optimalt, ettersom minnekapsiteten fort ble brukt opp når man eksempelvis hadde lagret noen mms-bilder eller videosnutter. Det samme kan du oppleve med Nokia 7610, den finske mobilprodusentens siste smarttelefon.
Klar Frost
Men nå kommer de andre mobilprodusentene etter med stormskritt. Computerworld har ved flere ganger snakket med Geoffrey Frost om dette, senest under 3Gsm World Congress i Cannes i februar.
Frost er Motorolas internasjonale markedsdirektør, og en legende når det gjelder avansert og målrettet merkevarebygging. Frost er mannen som innførte "Just Do It"-begrepet hos Nike.
-- Du har jo reklame på internett, så hvorfor skal det ikke være på mobiltelefonene? Jeg mener derfor at reklame på mobiltelefonene er en naturlig utvikling. Og dessuten kan det skape helt nye allianser, som indirekte kan føre til økt salg av mobiltelefoner og samarbeidende produkter eller tjenester.
Motorola har et tett samarbeid med musikkanalen MTV, og dette vil ikke bare bli markedsført kraftig i kampanjer, men også på selve telefonene.
-- Jeg ser ikke bort fra at dette havner på hovedmenyen eller at det blir en egen MTV-knapp på våre telefoner. Så viktig er det for oss, sier Frost.