iTunes åpnet av dvd-Jon

Jon Lech Johansen (dvd-Jon) er igang igjen. Nå har knekket musikk-krypteringen til Apples iTunes

Publisert Sist oppdatert
(Oppdatert: 10.59) Johansen har knekket koden for kryptering av musikk mellom Apples iTunes og de trådløse basestasjonene, skriver Aftenpostens nettutgave.

Johansen ble kjent verden over da han lagde og publiserte et program som bryter krypteringen av dvd-plater. Nå har han utviklet et program som gjør det mulig å sende lyd fra et hvilket som helst program via Apple AirPort Express. Kodeknekkingen gjelder ikke bare iTunes.

På sin webside omtaler Johansen hvordan man skal knekke koden. I tillegg har han lagt ut et program han kaller JustePort som åpner krypteringen.

Detaljer om krypteringen Apple bruker er publisert i Johansens weblog So Sue Me, http://www.nanocrew.net/blog/. (Websiden har vært utilgjengelig på gunn av stor trafikk)

Plager Jobs

Det er ikke første gang Johansen er bort i iTunes. Allerede i november 2003 hacket han musikktjenesten. Johansens offer var filformatet som "låser" Itunes. Han skrev et enkelt kommandolinje-verktøy for Windows.